Քննարկում ՌԴ առևտրային ներկայացուցչությունում
Առևտրային ներկայացուցչությունում քննարկվել է Հայաստանում նույնականացման միջոցներով ապրանքների մակնշումը
Հոկտեմբերի 18-ին Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության առևտրային ներկայացուցիչ Աննա Դոնչենկոն հանդիպեց Հայաստանում առաջադեմ տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոնի գործառնական տնօրեն Ասյա Դալլաքյանի հետ։
Առաջատար տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոն - Հայաստան, հիմք ընդունելով ՀՀ Կառավարության 2022 թվականի մարտի 10-ի թիվ 312-Լ որոշումը, շրջանակներում e-Mark նույնականացման գործիքներով ապրանքների մակնշման համակարգի ազգային օպերատորն է։ Եվրասիական տնտեսական միության՝ 2018 թվականի փետրվարի 2-ի «Եվրասիական տնտեսական միությունում նույնականացման միջոցներով ապրանքների մակնշման մասին» համաձայնագրի համաձայն։
e-Mark համակարգը ապահովում է մակնշման ծածկագրերի տրամադրման հայտերի գրանցումն ու մշակումը և ապրանքների շրջանառության մասնակցին մակնշման ծածկագրերի տրամադրումը դրանց տպագրության և պատրաստի արտադրանքի վրա կիրառման համար՝ համաձայն 2019 թվականի մայիսի 29-ի Համաձայնագրի: «Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային տարածք ներմուծվող ապրանքների հետագծելիության մեխանիզմի մասին».
Հանդիպման ընթացքում Ասյա Դալլաքյանը խոսեց Հայաստանում առաջադեմ տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոնի գործունեության, ապրանքային խմբերի առանձին տեսակների համար պիտակավորման ներդրման հաջորդականության մասին, ինչպես նաև շահագրգռվածություն հայտնեց զարգացնելու համագործակցությունը և մասնակցելու Առևտրային ներկայացուցչության միջոցառումներին հայ արտահանողների հետ։ .
Աննա Դոնչենկոն իր հերթին խոսել է Առևտրային ներկայացուցչության գործունեության, երկկողմ համագործակցության զարգացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների, Հայաստանի և Ռուսաստանի իշխանությունների հետ ակտիվ փոխգործակցության մասին։
Հանդիպումից հետո կողմերը պայմանավորվել են շարունակել երկխոսությունը, տեղեկատվություն տարածել նույնականացման գործիքներով ապրանքների մակնշման վերաբերյալ և աջակցել շահագրգիռ հայ արտահանողներին կապեր հաստատել Հայաստանի առաջադեմ տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոնի հետ:

Обсуждение в торговом представительстве РФ в Республике Армения
8 октября состоялась встреча Торгового представителя Российской Федерации в Республике Армения Анны Донченко с операционным директором Центра развития перспективных технологий – Армения Асей Даллакян.
Центр развития перспективных технологий – Армения на основании Решения Правительства Республики Армения от 10 марта 2022 г. № 312-Л является национальным оператором системы маркировки товаров средствами идентификации е-Mark в рамках Евразийского экономического союза согласно Соглашению от 2 февраля 2018 года «О маркировке товаров средствами идентификации в Евразийском экономическом союзе».
Система е-Mark обеспечивает регистрацию и обработку заявок на эмиссию кодов маркировки и предоставление участнику оборота товаров кодов маркировки для их печати и нанесения на готовую продукцию согласно Соглашению от 29 мая 2019 года «О механизме прослеживаемости товаров, ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза».
В ходе встречи Ася Даллакян о деятельности Центра развития перспективных технологий – Армения, последовательности внедрения маркировки на отдельные виды товарных групп, а также выразила заинтересованность в развитии сотрудничества и участии в мероприятиях Торгового представительства с армянскими экспортерами.
Анна Донченко со своей стороны рассказала о деятельности Торгового представительства, проводимых мероприятиях по развитию двустороннего сотрудничества, активном взаимодействии с армянскими и российскими органами власти.
По итогам встречи стороны договорились о продолжении диалога, распространении информации о маркировке товаров средствами идентификации и оказании содействия заинтересованным армянским экспортерам в установлении контактов с Центром развития перспективных технологий – Армения.